Na rynku możemy znaleźć różne rodzaje ploterów, które będą przydatne w wielu typach przedsiębiorstw. Jednak, czym właściwie jest ploter? To nowoczesne komputerowe urządzenie peryferyjne, które jest przydatne między innymi do wydruku płaskich, dużych dokumentów i rysunków. Znakomicie się sprawdzają w pracach związanych z architekturą, kartografią, billboardami czy projektami budowlanymi o większych rozmiarach. Jednak druk to nie jedyna umiejętność ploterów, ponieważ zazwyczaj też nanoszą wzory, wycinają je oraz grawerują.

Jakie typy ploterów możemy wyróżnić?

Chociaż plotery mają często uniwersalne funkcje, możemy je podzielić na kilka rodzajów, które pozwolą nam wybrać ten, który najbardziej przyda się do zadania. Ze względu na budowę możemy wyróżnić plotery bębnowe, w których materiał przesuwa się pomiędzy obrotami bębna oraz płaskie, które nadrukowują na materiale rozłożonym na płasko. 

Jeżeli zależy nam na konkretnej funkcji, warto wziąć pod uwagę rozgraniczenie ploterów ze względu na określone działanie. Plotery drukujące są najpopularniejsze i dobrze sobie radzą z wielkoformatowym drukiem map, fotografii, dużych plakatów czy banerów reklamowych. Z kolei plotery tnące to dobry wybór, jeśli zamierzamy utworzyć etykiety, naklejki czy naprasowanki, ponieważ dobrze tną miękkie materiały. Istnieją jeszcze plotery grawerujące, które mogą w trzech wymiarach wycinać wzory na twardszych materiałach, takich jak drewno, metal lub szkło użytkowe.

Czy warto kupić ploter?

Plotery dla wielu firm są niezbędne jedynie do konkretnych projektów. Warto zatem rozważyć dzierżawę, która pozwoli nam na wypożyczenie tak przydatnych urządzeń, jak plotery. Szczecin to miasto, w którym działa rekomendowana firma IDE, zajmująca się wynajmem drukarek, ploterów i urządzeń wielofunkcyjnych.

Wróć