W świecie postępującej cyfryzacji drukarka wciąż pozostaje niezwykle przydatnym narzędziem, chętnie wykorzystywanym w pracy, nauce oraz innych codziennych czynnościach. Bardzo często fizyczna forma dokumentów jest wręcz wymagana przez prawo lub wewnętrzne przepisy firmy czy uczelni. W takiej sytuacji drukarkę zwyczajnie warto mieć w domu, niezależnie od tego, czy korzysta się z niej regularnie, czy jedynie okazyjnie. Przed jej zakupem trzeba jednak podjąć decyzję dotyczącej wykorzystywanej przez nią technologii. Liderami na rynku są dwie: laserowa oraz atramentowa.

Czym cechuje się drukarka atramentowa?

Drukarki atramentowe dość często cechują się niską ceną, jednak w dłuższej perspektywie niejednokrotnie okazują się rozwiązaniem droższym. Związane jest to ze stosunkowo niską wydajnością, zwłaszcza w przypadku najtańszych modeli, kuszących perspektywą drobnego wydatku. Kosztujący przynajmniej kilkadziesiąt złotych tusz starcza na od kilkuset do około tysiąca stron. Pewną wadą może być również prędkość druku, która bywa dość niska. Warto jednak wspomnieć, że drukarka atramentowa nie musi długo przygotowywać się do pracy, rozpoczynając ją niemal natychmiast po uruchomieniu. Zwykle bardzo dobrze radzi sobie również z wiernym odwzorowaniem kolorów.

Największe zalety drukarki laserowej

Drukarki laserowe oferują przede wszystkim wysoką wydajność. Choć nieco droższe od kartridżów z tuszem, wykorzystywane przez nie tonery starczają spokojnie na od tysiąca do kilku tysięcy stron, okazując się zwykle tańszym rozwiązaniem. Raz na jakiś czas trzeba wymienić jednak również światłoczuły bęben. Jeśli nie jest połączony z tonerem, należy pamiętać o zakupie nowego co dwadzieścia, trzydzieści tysięcy stron. Druk wykonywany przez drukarki laserowe cechuje się bardzo wysoką jakością oraz trwałością. W porównaniu do modeli atramentowych pracują one również nieco szybciej.

Którą drukarka będzie najlepsza?

Obydwie technologie mają swoje zalety, ale również wady. Różnią się też zastosowaniem. W przypadku częstego i licznego druku lepszym rozwiązaniem może być drukarka laserowa, wydajniejsza i tańsza w eksploatacji. Jeśli jednak istotna jest cena samej inwestycji, a urządzenie ma być wykorzystywane jedynie okazjonalnie, drukarka atramentowa powinna spełnić swoje zadanie wystarczająco dobrze.

Wróć